SLAVONÍNSKÉ ZAHRADY

Na Slavonínské zahrady byla vypracována územní studie, která charakterizovala území jako moderní příměstské bydlení rezidentního typu s malou otevřenou předzahrádkou. Parcely jsou poměrně malé, takže bylo třeba koncept pojmout dispozičně úsporně. Jedná se o rohovou parcelu, takže základní půdorys kopíroval roh a to tak, že „neuliční“ strana je situována na hranici pozemku. Požadavkem byla dvojgaráž s dílnou, kterou jsme sice umístili na jih, ale pro dvoupodlažní dům s jednopodlažní garáží, která je mimo hlavní hmotu, to není zas tak zásadní energetické omezení. Vytvořili jsme tak klidový prostor mezi ulicí a zahradou. Hlavní terasa je otevřená pro jihozápadní slunce. Důležitým faktorem, který návrh ovlivňoval, bylo napojení jižního souseda. Ten se napojil hmotou garáže a dům částečně odskočil, takže nám nezhoršil předpokládanou energetickou bilanci. Celkově bych dům charakterizoval jako klasickou „hmotovačku“.

Dispozice vychází z minimalizace a orientace hlavního komunikačního prostoru uprostřed objektu. V přízemí je vstup z haly do jednotlivých místností – pracovny, obývacího pokoje s jídelnou, koupelny a wc. Do kuchyně je přístup přes posuvnou stěnu z obývacího pokoje a také ze zádveří. Z chodby v patře jsou dva pokoje, ložnice, šatna a koupelna s wc.

Hmotovačka = je v Astingu výraz pro dva kvádry, s nichž vyšší hmota, kde se nachází vytápěná část je obepnuta nižší hmotou, která slouží jako technické zázemí (garáž, závětří, terasa…)

kraj: olomoucký

dotace NZÚ: ano – B.2

zastavěná plocha RD: 93,15 m2

užitná plocha RD: 141,85 m02

dispozice: 5 + kk

konstrukční systém a izolace:

  1. obvodové zdivo – ze systému ztraceného bednění Maxplus AKU (EPS Neopor + železobetonové jádro),
  2. stropní konstrukce – železobetonové panely,
  3. střešní konstrukce – železobetonové panely s jednoplášťovou plochou střechou a zelení (zateplení EPS, krytina mPVC folie)
  4. výplně otvorů – plastové s izolačním trojsklem

měrná potřeba tepla na vytápění dle PHPP: 19 kWh/m2a

měrná potřeba tepla na vytápění dle TNI: 15 kWh/m2a

zdroj energie: elektřina ze sítě, fotovoltaický systém

vytápěcí systém: elektrické topení – rohože, žebříky

větrání: řízené s rekuperací

fáze: realizace

výstavba: dodavatelsky

účast Asting: studie, projekt, autorský a technický dozor